ofertaszkolen_01
WINTER Driving
ECO Driving
SAFE Driving
OFF-ROAD Driving
SECOND Driving
DEFENSIVE Driving
mapa
Użytkowników : 2
Artykułów : 21
Odsłon : 138220

ogolnopolskisukcesWałbrzyska kampania społeczna „Ekologicznie i bezpiecznie” oraz konkurs „Bezpieczny Kierowca” znalazły się w gronie laureatów ogólnopolskiej akcji ”Orlen. Bezpieczne drogi” firmowanej przez Krzysztofa Hołowczyca. Oznacza to, że Wałbrzyska Akademia Bezpiecznej Jazdy zorganizowała jedną z najlepszych w Polsce akcji na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Szkoła jazdy Piotra Starczukowskiego, zmierzając się z prawie 300 różnymi inicjatywami zajęła 3 miejsce w kategorii Inicjatywa Regionalna.


Organizatorami programu „Orlen. Bezpieczne drogi” są PKN ORLEN i Fundacja „Kierowca Bezpieczny”. Program składa się z dwóch elementów. Pierwszy z nich to ogólnopolski konkurs na najciekawsze i najskuteczniejsze inicjatywy na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach. Konkurs Inicjatyw „Bezpieczne Drogi” jest adresowany zarówno do organizacji, szkół, uczelni, firm, jednostek samorządowych i osób fizycznych. –Nasza ideą jest inspirowanie, pomoc w realizacji i nagradzanie najciekawszych inicjatyw służących realnej poprawie bezpieczeństwa na polskich drogach – zwraca uwagą Europoseł, kierowca rajdowy Krzysztof Hołowczyc, współorganizator akcji. Drugim, ważnym elementem programu jest część edukacyjna, zrealizowana w formie cyklu telewizyjnego, wyemitowanego na antenie TVP 2 w 2007 roku. Materiały pod wspólnym tytułem „Eksperyment Życie”, które w atrakcyjny dla widza sposób przedstawiały zagrożenia wynikające z niezachowania zasad bezpiecznej jazdy, zrealizowano z udziałem Krzysztofa Hołowczyca. Od 2006 roku zrealizowano już 11 takich dwuminutowych etiud filmowych, które obejrzało ponad 75 milionów widzów.
WABJ laureatem konkursu
Druga edycja konkursu spotkała się z dużym zainteresowaniem. Do kapituły plebiscytu wpłynęło prawie 300 zgłoszeń z całej Polski. 27 lutego podczas wielkiej Gali Bezpieczeństwa na Zamku Królewskim w Warszawie do 16 organizatorów najlepszych akcji na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego trafiły Złote Tarcze Bezpieczeństwa oraz nagrody finansowe o łącznej wartości 525 tys. zł. Wśród grona laureatów prestiżowych statuetek jest wspólne przedsięwzięcie Piotra Starczukowskiego i Toyoty Motor Motor Manufaturing Poland organizowane przy wsparciu Salonów Toyoty Jana Nowakowskiego, Automobilklubu Wałbrzyskiego, Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Wałbrzychu, a także Komendy Miejskiej Policji. Akcja „Ekologicznie i Bezpiecznie” oraz konkurs „Bezpieczny Kierowca” zajęły 3 miejsce w kategorii Inicjatywa Regionalna i wywalczyła 20 tysięcy złotych. – To dla nas ogromny sukces, bo startując w najważniejszym w kraju konkursie i konkurując z prawie 300 innymi akcjami, zostaliśmy zauważeni i wyróżnieni – mówi Piotr Starczukowski, założyciel Wałbrzyskiej Akademii Bezpiecznej Jazdy i pomysłodawca zwycięskiej akcji. –Gdy prawie trzy lata temu wymyśliłem „Bezpiecznego Kierowcę” niemal w ciemno, wierząc w powodzenie tego przedsięwzięcia, zaufała mi Toyota Motor Manufacturing Poland, której chcę gorąco podziękować. Przede wszystkim Dariuszowi Banachowi, Grzegorzowi Górskiemu i Piotrowi Sandomierskiemu, to oni zorganizowania wspólnej akcji przekonali kierownictwo japońskiego koncernu i stworzyli dla niej warunki finansowe. Chcę podziękować również naszym partnerom: Agnieszce Ponczyńskiej z Toyoty Świebodzice, Krzysztofowi Brosigowi i firmie Ronal oraz Automobilklubowi Wałbrzyskiemu – podkreśla laureat Złotej Tarczy Bezpieczeństwa, którą w środę w Zamku Królewskim. Gościem specjalnym uroczystości był Ari Vatanen, Europoseł i słynny kierowca rajdowy, mistrz świata w rajdach samochodowych i wielokrotny zwycięzca legendarnego Rajdu Dakar. Fin przyjechał do Polski na zaproszenie Krzysztofa Hołowczyca, specjalnie by uczestniczyć w uroczystości. – Na drogach Europy ginie rocznie 50 tysięcy osób, to zatrważająca statystyka. Dlatego profilaktyka z zakresu bezpieczeństwa na drogach musi być zdecydowanie rozszerzana. Można tu mówić o niedociągnięciach konstrukcyjnych pojazdów, złym stanie dróg, ale największą uwagę należy poświęcić kierowcy, jego umiejętnościom i świadomości. To najczęściej od kierowcy zależy czy walka na drodze o ludzkie życie zakończy się sukcesem- mówił Ari Vatanen w okolicznościowym przemówieniu przed wręczeniem nagrody specjalnej w kategorii Ratownictwo/Pierwsza Pomoc.
Za co wyróżniono Akademię?
Kampania „Ekologicznie i Bezpiecznie” to cykl bezpłatnych szkoleń i konkursu, których celem jest podniesienie świadomości z zakresu bezpieczeństwa oraz ekologii w ruchu drogowym, a także zintegrowanie i aktywizowanie lokalnej społeczności do działań zmierzających do osiągnięcia tych celów. Wałbrzyska Akademia Bezpiecznej Jazdy Piotra Starczukowskiego przeszkoliła teoretycznie i praktycznie 150 kierowców, z czego 30 pochodziło z naboru przeprowadzonego na łamach lokalnych mediów, promujących przedsięwzięcie. -Zajęcia teoretyczne obejmowały zagadnienia m.in. z zakresu doskonalenia techniki jazdy i zagrożeń w ruchu drogowym. Zajęcia praktyczne, z indywidualnym tokiem szkolenia, były ukierunkowane na ekologiczną, a co za tym idzie, bezpieczną jazdę- przypomina Piotr Starczukowski. -Kursanci ćwiczyli umiejętności unikania zagrożeń, wynikających z ekstremalnych sytuacji na drodze oraz płynną, ekonomiczną jazdę- dodaje. Szkolenie kończyło się wskazaniem metod samodoskonalenia oraz eliminacjami do konkursu „Bezpieczny Kierowca 2007”.
Rusza trzecia edycja konkursu „Bezpieczny Kierowca”
W Wałbrzyskiej Akademii Bezpiecznej Jazdy trwają intensywne przygotowania do kolejnej edycji kampanii społecznej i konkursu „Bezpieczny Kierowca”. Trzecia odsłona wspólnego przedsięwzięcia Piotra Starczukowskiego i Toyoty Motor Motor Manufaturing Poland organizowanego przy wsparciu Salonów Toyoty Jana Nowakowskiego, Automobilklubu Wałbrzyskiego, Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Wałbrzychu, a także Komendy Miejskiej Policji ruszy już na wiosnę. -W tym roku chcemy jeszcze bardziej rozszerzyć naszą akcję. Mamy nadzieję, że konkurs jest już na tyle znany, że uda nam się do działań włączyć kolejnych partnerów, dzięki którym będziemy mogli przeszkolić jeszcze większą ilość osób – mówi Piotr Starczukowski, inicjator akcji i szef Wałbrzyskiej Akademii Bezpiecznej Jazdy. Jak zapowiada tegoroczne działania związane z dokształcaniem mieszkańców regionu z zakresu rozsądnego zachowania się na drodze i ekologicznej eksploatacji pojazdów przeprowadzone będą z jeszcze większym rozmachem. Na bezpłatne szkolenia w ramach „Bezpiecznego Kierowcy 2008” trafić będzie można za pośrednictwem lokalnych mediów. Szczegóły już w marcu!

 

Zobacz galerię